[ČLÁNOK] Kúpeľňa bez odpadu

Kúpeľňa. Miesto, kde sa zhromažďuje všetka vaša kozmetika a drogéria. Poličky sú plné rôznych fľaštičiek, kelímkov či plastových nádob na šampóny, masky, kondicionéry, sprchové gély a mnoho iného pre každého člena vašej domácnosti jednotlivo. Ak to vo vašej kúpeľni vyzerá práve takto a radi by ste to zmenili, mám pre vás niekoľko užitočných tipov, ako na to.

Prvým krokom, ktorý výrazne zníži množstvo odpadu, je alternatíva ku jednorazovým odličovacím tampónom. Každá žena by mala absolvovať svoj odličovací/ čistiaci rituál, ktorý jej zabezpečí peknú a zdravú pleť.

Je bežné používať klasické vatové odličovacie tampóny, či jednorazové vlhčené obrúsky na pleť. Uvažovali ste však niekedy nad tým, ako často vynášate kôš z kúpeľne plný práve týchto vecí?

Alternatív priateľských k životnému prostrediu a vašej peňaženke je niekoľko.

Na odlíčenie a čistenie pleti môžete používať:

  • Bavlnené tampóny- Ich množstvo závisí podľa vašej potreby. Potrebujete 4 alebo 10? Je to len a len na vás. Používajú sa veľmi jednoducho- aplikujete na ne svoj odličovací prípravok, odlíčite sa a tampóniky po použití ihneď zaperiete, aby ste ich mohli použiť na druhý deň opäť. Ideálne je použiť žlčové/kokosové mydlo. Raz za čas je potrebné tampóny hodiť do práčky na 60 stupňov, aby ste ich poriadne vyčistili – zabránite tak množeniu sa baktérií.
  • Nebielenú morská hubku- toto je môj absolútny favorit a priznám sa, že asi najlepší zero waste tip vôbec. Je to morská huba, ktorej životnosť je v priemere 1 rok.

     

Áno, naozaj je možné používať ju tak dlhú dobu – sama som ju testovala. Spočiatku som jej neverila, no presvedčila ma o tom, že jej patrí čestné miesto v mojej kúpeľni. Hubku najprv namočíte vodou, ona zmäkne a následne použijete svoj odličovací prostriedok, ktorým si tvár odlíčite/ vyčistíte, až kým z hubky pri vyplachovaní nepôjde čistá voda. Nebojte sa ju použiť aj na okolie očí a mihalnice. Je to najjemnejšia morská huba vôbec, preto sa nemusíte obávať drsného povrchu alebo nadmernej tvorby vrások. Je vhodná aj pre aknóznu pleť, s ktorou som sama dlho bojovala. Dokonca sa mi pleť po dlhodobom používaní tejto morskej huby výrazne zlepšila, čo si všimla aj moja kozmetička, takže je to v podstate win-win situácia. Nehovoriac o tom, že jej používaním naozaj ušetríte.

Klasickým konvenčným šampónom u nás už dávno odzvonilo. Zhruba pred dvoma rokmi som sa snažila nájsť alternatívu k týmto produktom, čo sa mi našťastie podarilo. O to väčšia radosť vo mne bola, keď som zistila, že na Slovensku máme plno šikovných žien, ktoré sa vo vlastnom záujme začali venovať výrobe kozmetiky čo ich priviedlo k uvedeniu vlastných značiek na slovenský trh. Priznávam, chvíľu mi trvalo, kým som našla taký, ktorý mi sadol a vyskúšala som ich naozaj dosť. Na základe svojich poznatkov som následne zúžila výber na Musk a Mydlové Teplice, ktoré viete nájsť aj v našom obchodíku.

Tuhé šampóny sú absolútny zázrak pre vašu zero waste kúpeľňu. Samozrejme, nie menej dôležité je zloženie a vplyv na vaše vlasy. Každá z týchto značiek ponúka niekoľko druhov pre konkrétne typy vlasov, takže sa nemusíte obávať. Zaiste si medzi nimi nájdete aj vy svojho favorita. Tuhý šampón funguje úplne totožne ako tekutý, na ktorý sme zvyknuté. Akurát neobsahuje silikóny a parabény a ostanú chémiu, ktorá v zložení nemá čo robiť. Vlasy by sa vo všeobecnosti mali šampónom umývať 2-3 krát, aby ste z nich odstránili všetku špinu. Vlas ostáva po šampóne „otvorený“ a je potrebné ho uzavrieť. Tu na scénu prichádza kondicionér, ktorý existuje aj v tuhom stave rovnako ako šampón.

Vyššie spomínaná značka Musk má k dispozícií len šampóny, ktoré ale obsahujú kondicionérnu zložku. Sama sa však radím medzi jedincov, ktorým však toto nepostačuje. Preto je u mňa potrebné používať kondicionér osobitne. Mydlové Teplice ponúkajú tento produkt, ktorý bol pre mňa objavom minulého roka. (Prisámfakt!) Vlasy som si po jeho použití vedela rozčesať aj bez toho, aby som si polovicu z nich vyšklbala. Oba tieto produkty je možno zakúpiť bezobalovo vo viacerých obchodoch po celom Slovensku. Tieto tuhé zázraky sú vhodné aj pre mužskú, detskú a tínedžerskú časť vašej domácnosti, takže nikto sa nebude cítiť ukrátený a najčastejšou otázkou je,  “Pení tento šampón vôbec?” Jednoznačne áno! Aj som vám to odfotila ako dôkaz 🙂

Ich skladovanie je taktiež jednoduché – potrebujete mydelničku, ktorá má zárezy alebo otvory, cez ktoré odteká voda. Vydržia vám tak omnoho dlhšie. Na tento lifehack dlhovekosti tuhého šampónu som však neprišla sama, prezradila mi ho Marianna- majiteľka Mydlových Teplíc. Múdre rady nám táto žienka porozdávala. Tieto tipy vám výrazne uľahčia váš zero waste život v kúpeľni a to naozaj! Mne trvalo pomerne dlho dopracovať sa do stavu pre mňa ideálneho (môj muž by vám vedel rozprávať). Už som to vravela aj na jednej z prednášok, moje začiatky boli naozaj tŕnisté a odniesli si to práve vlasy. Bolo nutné ich skrátiť na dĺžku “Mila Jovovich” 😀 a to je teda tragédia pre (takmer) každú ženu. Moje neskúsené, ja by takéto rady pred dvoma rokmi privítala všetkými desiatimi. 

Obrovskou výhodou tuhých šampónov je ich veľkosť.  V tomto prípade sa riadime heslom, čím menšie, tým lepšie. Vaše balenie sa dostane nový rozmer!  Predstavte si, že do kufra hodíte malú krabičku, namiesto veľkej plastovej tuby. Skvelé, však?

V zero waste kúpeľni nemôže chýbať klasické mydlo, ktoré môžete použiť buď to na: 

  • umývanie rúk,
  • umývanie tváre,
  • ako náhradu tekutého sprchového gélu.

Zabudnite na klasické jednofarebné mydlá! Tieto značky sa nenechali zahanbiť a vybrať si môžete naozaj z množstva farebných a voňavých kombinácií. Aj v tomto prípade sa ním osprchuje celá vaša rodina od najmenšieho až po najväčšieho člena. Všetko prírodné zloženie a bez odpadu! V bezobalových obchodíkoch ich totiž nájdete “holé” bez lákavého balenia, no verte mi, že vás jednoznačne zaujmú. 

Posledným artiklom v tomto článku, ktorý vám výrazne zníži množstvo odpadu, je “holiaci strojček”, ktorý prežije aj vás 🙂 

Teším sa na moment, kedy svojim deťom oznámim, že aj on bude súčasťou ich dedičstva. 😀 Vydrží naozaj niekoľko generácií a opäť poteší vašu peňaženku. 

Na začiatku je potrebné, aby ste si pri jeho používaní dávali pozor. Každá z nás zažila ten nepríjemný moment pri holení nôh- krvácanie mirnix dirnix a nepovedzte, že nie, lebo vám to neuverím. Všetky sme si tým prešli :))) Tak aby ste vedeli, že v tom nie ste samé a že opatrnosti nikdy nie je dosť. 

V kúpeľni sa naozaj dá zredukovať odpad na minimum. Prestanete vyhadzovať kopu plastu, ktorý používate obmedzenú dobu, aby ste ho nahradili ďalším a vo vašej kúpeľni sa vám doslova okamžite zväčší priestor. Neviem ako vám, ale mne sa vo všeobecnosti „lepšie dýcha“ v miestnosti, v ktorej sa nemusím prehrabávať množstvom vecí. 

To by na začiatok stačilo. Postupne vám budem pripisovať tipy, ktoré sa osvedčili v nejednej zero waste kúpeľni! 🙂 

Michaela Krížová

Michaela Krížová

Facebook
LinkedIn
Email

Nechajte koment